Nagyon rendben van az, hogy Európa egy sokszínű, szabad világ vízióját vetítette tegnap maga elé. Az 59. Eurovíziós Dalfesztivált nagy fölénnyel egy transzvesztita művész, Conchita Wurst osztrák énekes nyerte Rise Like a Phoenix (Szállj főnixként) című dalával. A szám nem annyira gyenge, mint amennyire a győztes dalok lenni szoktak ezen a versenyen (egyszer meg lehet hallgatni), a dolog azonban valószínűleg nem csupán a produkció minőségéről szólt, akik szavaztak, azok alighanem a tolerancia és a szabad identitásválasztás mellett is letették voksukat: tekinthető ez akár egy olyan szimpátiaszavazásnak is, amelyben az európai országok többségének döntnökei kifejezték az efféle megnyilvánulások iránti tetszésüket.
Hasonlóan rendben van az is, hogy Magyarországot egy angolul éneklő színes bőrű magyar képviselhette: Kállay-Saunders András Running című számával az ötödik helyen végzett.
Kárpátaljai pirézként kifejezetten örülök mindennek és kajánul kicsit mulatok is azon, hogy tegnap Európa tört kevéske borsot azok orra alá, akik a nemzeti identitást faji alapon kezelik és a nemi identitás terén hajlamosak betegesnek gondolni azt, ami természetes.
Frissítés, május 12
Ahogy az várható volt, az interneten (így a Facebookon) elszabadultak az indulatok…. Erre voltaképp lehetett számítani. Ami viszont meglepett: néhány köztudottan liberális gondolkodású ismerősöm is fújolt. „Európa beteg”, írta például egy kulturális egyesület ügyvezetője, holott az egyesület a nevében hordja annak a közösségnek a nevét, amely évezredek óta szenved a másságát tolerálni képtelen környezet kirekesztő magatartásától.
Kialakult kisebb vita a fenti kis írásomat megosztó topikban is. Két bejegyzésemet onnan emelem ide:
az én olvasatomban ez arról szól, hogy immáron egy ilyen megnyilvánulás nem közmegbotránkozást, hanem közszimpátiát váltott ki. és ez jó, nagyon jó! – függetlenül az összes további körülménytől (pl. az én igencsak eltérő zenei ízlésemtől). egy ilyen eseménynek társadalmi hatása van – és ezúttal ez a hatás énszerintem kifejezetten pozitív. és nem véletlenül kapcsoltam össze a a magyar énekes magyarságával. én ezt európa üzeneteként értelmezem.
legyen érthető: ami érdekes, az nem a szereplő, hanem az, ahogy elutasítás helyett tömeges szimpátia „tört ki”. az hogy egy transzvesztita énekel sem nem túl érdekes, sem nem új, ami érdekes, az az, hogy egy világshowban nem botrány és nem hűvös elutasítás volt a reakció, hanem a lelkes szimpátia. ez pedig egy szabad szemléletű, elfogadó magatartásforma győzelme volt az előítéletes és merev gondolkozással szemben. ez az üzenet. és több mondandóm nincs is erről.
Frissítés május 20-án:
A Magyarok Világszövetsége egy hét késéssel ezt a nyilatkozatot bírta kiadni ékírással ékes honlapján sajtónyilatkozatként:
Az Eurovision fesztivál idei 26 éves osztrák győztesének igazi neve Thomas Neuwirth. A transvestita művészneve Conchita Wurst, amit a német nyelvet szótárból ismerők félreérthetnek. A „Wurst” ugyanis nem (csak) kolbászt vagy virslit jelent, hanem „tök mindegy”-et (is) – amit magyar „S”-sel kell mondani és nem „sz”-sel.
Ezzel a művésznévvel is ki akarja az énekes fejezni, hogy személye „tök mindegy”, a dal, a művészet a lényeg.
A nóta különben a James Bond filmek címdalaira emlékeztet. Talán ez sem véletlen………..
Visszajelzés:Európa víziója | Gépnarancs
a hirtelen tündöklés azt is kiválthatja a gyerekekből (gondolom 140 millióból elég sok volt a gyerek)hogy példaképpé váljon, aki szerint ez nagyon rendben van, azt kívánom állítson be a gyereke szoknyában, szakállal, hogy ő cochita wurst akar lenni
Most nem vitatkoznék, majd inkább ötszáz év múlva, ha ez etológusok már összeszedték a kurázsijukat, és tudományosan rendet tettek az alternatív szexuális magatartásformák (perverziók) ügyében.
Az etológusok azonban beszari népség, addig kénytelen vagyok belső sugalmakra hallgatni.
Most úgy gondolom, vkik média-kísérletet hajtottak végre a popzene-kedvelőkön és teoretikusokon: tolerálható-e egy annyira furcsa ember, mint Neuwirth-Wurst?
A félvérség (Kállay-Saunders)ellen természetesen nincs kifogásom, magam is félvérektől származom, mint mindenki.
(Köszönöm, hogy reagáltál megnyilvánulásomra, noha áperte természetellenesnek neveztem az osztrák énekes figuráját.)
Ezzel természetesen nem értek egyet. Ami az emberi természetből fakad, az hogy lehetne természetellenes?